Altın Böceği: GBTC, Aslında Bitcoin Fiyatını Düşürecek!

Bitcoin bir kez daha 30.000 dolar sınırını aştı. Bu olay piyasa analistlerinden karışık tepkiler aldı. Bunlar arasında, ünlü yorumcu ve altın böceği Peter Schiff kısa süre önce bu ralli hakkındaki şüphelerini dile getirdi. Schiff, bunu bir spot Bitcoin ETF’si olmayı amaçlayan Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) çevreleyen haberlere bağladı.

Peter Schiff: GBTC aslında Bitcoin fiyatını düşürecek!

Tanınmış finans uzmanı, özellikle Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin ETF’sine dönüşümünü planlaması bağlamında, Bitcoin’in yükselişinin tamamen yükseliş olmayabileceğini ima etti. Peter Schiff, GBTC’nin dönüşümünün büyük miktarda Bitcoin’i tekrar dolaşıma sokma potansiyeli taşıdığını belirtti. Schiff, bu gelişmeyi altının yükselişi gibi diğer piyasa hareketleriyle yan yana getirdi. Bu bağlamda altın böceği Peter Schiff, X hesabı üzerinden şu imalı paylaşımı yaptı:

Eminim Bitcoin’in yeniden 30 bin doların üzerinde işlem görmesiyle birlikte, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’ye dönüşerek daha önce hapsedilmiş 622 bin Bitcoin’i yeniden dolaşıma sokacağı yönündeki aslında düşüşe işaret eden haber üzerine CNBC, 2 bin doların üzerine çıktıktan sonra bile altın rallisini tamamen görmezden gelecektir.

Lider kripto paranın teknik resmi nasıl?

Bitcoin fiyatının son dönemdeki yükselişi pek çok kişinin dikkatini çekti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC bir süreliğine 30 bin doların üzerine çıktı. Daha sonra geri çekilse de bu seviyelere yakın işlem görmeye devam ediyor. BTC, bir büyüme ve geçtiğimiz hafta boyunca yaklaşık %12 gibi etkileyici bir artış kaydetti. Kripto analisti Elana R, teknik resimde gördüklerini şu şekilde aktarıyor.

Bitcoin’in performansındaki dalgalanma piyasa göstergelerinde de kendini gösteriyor. Haftalık Göreceli Güç Endeksi (RSI) orta çizginin etrafında dans ediyor gibi. Ayrıca, bu durum, boğaların hala biraz buhara sahip olduğunu ima ediyor. İlginç bir şekilde, Awesome Osilator (AO) sıfır ortalama seviyesine yaklaşıyor. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düşerse, bir dizi likidasyonu tetikleyebilir. Dolaysıyla bu durumun potansiyel olarak aşağı yönlü bir eğilime kapı açması mümkün.

Düşüşün devam etmesi halinde, 25.000 dolar bölgesinin Bitcoin için bir yastık görevi görmesi olası. Yine de, bu noktanın ötesinde daha derin bir dalış, kripto parayı 20.000 doların altına düşürebilir. Daha parlak bir not olarak, piyasa iyimserliği ve ETF ile ilgili coşku artmaya devam ederse, Bitcoin’in 32.000 dolar bariyerine meydan okuması mümkün. Bunu aşması, muhtemelen fiyatı 35.000 dolar gibi iddialı bir seviyeye çıkaracaktır.

GBTC’nin dönüşümü ve Bitcoin için anlamı

Tüm piyasa spekülasyonlarının ortasında, Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusuyla ilgili olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaşadığı anlaşmazlık gündemdeki yerini koruyor. Sonraki adımlar henüz belirsiz. Sektördeki fısıltılar SEC’in bu yıl içinde ya da 2024’te yeni ETF’lere yeşil ışık yakacağına işaret ediyor. Bu gerçekleşirse Grayscale, Bitcoin Trust’ını (GBTC) borsada listelenen bir ürüne dönüştürecek. Böylece, BTC için daha geniş bir yatırımcı tabanı oluşturmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x