Snapdragon 8 Gen 4, Fiyatıyla Telefon Üreticilerini Alternatif Arayışına İtiyor

Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4, daha piyasaya çıkmadan telefon üreticilerini fiyatıyla tedirgin ediyor. Özellikle Snapdragon 8 Gen 3’e göre belirgin bir fiyat artışı beklenen işlemcinin, amiral gemisi telefonların fiyatlarını da arttıracağı öngörülüyor.

Qualcomm yöneticilerinden gelen açıklamalara göre, Snapdragon 8 Gen 4, selefinden daha pahalı olacak. Bu durumun temel nedenleri arasında ise işlemcide kullanılan özel Oryon çekirdeklerinin maliyeti ve TSMC’nin 4nm’den 3nm’ye geçiş yapmasıyla artan üretim maliyetleri gösteriliyor.

Şu anda kesin bir fiyat belirlemek zor olsa da, sızıntılara göre Snapdragon 8 Gen 4’ün birim fiyatı 220 ila 240 dolar arasında değişebilir. Bu da yaklaşık 200 dolar olan Snapdragon 8 Gen 3’e kıyasla önemli bir artış anlamına geliyor. Üstelik Qualcomm’un, sipariş miktarına bağlı olarak farklı müşterilerine farklı fiyatlar sunabileceği de gelen bilgiler arasında.

Qualcomm’un artan fiyatları, telefon üreticilerini alternatif arayışlarına itiyor. Örneğin Samsung, Galaxy S25 serisinde Snapdragon 8 Gen 4’ün yanı sıra MediaTek işlemcilere de yer vermeyi planlıyor. Snapdragon 8 Gen 4’ün yüksek maliyeti, 2024 ve 2025 yılında piyasaya çıkacak amiral gemisi telefonların fiyatlarını da olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Bu durum telefon değiştirmeyi düşünen tüketicileri de iki kez düşünmeye itebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x